O NAS

أهلا وسهلا | 大家好 | 안녕하십니까 | おはようございます | नमस्ते | ‏שָׁלוֹם‎

‎Witamy na VII Festiwalu Studiów Azjatyckich!

Drodzy Fani Bliskiego i Dalekiego Wschodu! Z przyjemnością witamy was na VII Festiwalu Studiów Azjatyckich. Podczas najbliższych dwóch tygodni zabierzemy Was na wyprawę po Chinach, Indiach, Izraelu, Japonii, Korei i krajach arabskich. Będziemy razem malować mehendi, ćwiczyć jogę, parzyć herbatę po beduińsku i uczyć się języków Azji i Afryki Północnej. Zaproszone przez nas osoby eksperckie opowiedzą m.in. o hanfu, bioetyce w prawie muzułmańskim, japońskiej kulturze biznesowej, tabu menstruacyjnym w Indiach i Pakistanie, czy też izraelskich społecznościach kibucowych. No to w drogę!

W imieniu Zarządów DKN UJ i BKN UJ

Aneta Tyszko

Elżbieta Jasina

Festiwal Studiów Azjatyckich

Festiwal Studiów Azjatyckich to inicjatywa non-profit, która od podstaw została stworzona przez członków Dalekowschodniego Koła Naukowego UJ i Bliskowschodniego Koła Naukowego UJ. To jedna z największych imprez o Azji w Polsce i wyjątkowe wydarzenie, przy którego tworzeniu łączą siły pasjonaci kultury tego kontynentu – studenci oraz wykładowcy Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Chyba każdy z nas tęskni za zwiedzaniem przeróżnych zakamarków świata. Dlatego dla wszystkich chcących poczuć choć namiastkę podróżniczej atmosfery, tworzymy Festiwal Studiów Azjatyckich. Sprawimy, że Orient pojawi się w Waszych domach. Zapowiadają się dwa tygodnie nietuzinkowych atrakcji, ciekawych wykładów eksperckich oraz fascynujących spotkań z zaproszonymi gośćmi. Uwielbiacie kuchnię Wschodu albo zawsze zastanawialiście się, jak to jest być dyplomatą? Fascynuje Was duchowość mieszkańców Azji lub niezwykła historia największego kontynentu świata? A może Wasze zainteresowania skupiają się na wschodniej kulturze – zarówno tej wysokiej, jak i w wersji pop? Wszystko to i jeszcze więcej znajdziecie podczas Festiwalu Studiów Azjatyckich!

Znajdziesz nas tutaj:

Facebook: facebook.com/fsa.uj
Instagram: @festiwalazji
Twitter: @fsa_uj

Dalekowschodnie Koło Naukowe UJ jest organizacją studencką działającą przy Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ. Początki DKN UJ sięgają 2001 r. – wówczas zostało utworzone Koło Naukowe Studentów Studiów Dalekowschodnich UJ. W 2004 r. zmieniono nazwę na tą, którą posługujemy się obecnie. Niestety, mimo dokonań i sukcesów, w 2009 r. Koło zawiesiło swoją działalność. Wraz z początkiem roku akademickiego 2010/2011 reaktywowano DKN UJ w zupełnie nowym składzie. Naszą organizację tworzą studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego zainteresowani szeroko pojętą tematyką Dalekiego Wschodu, którzy za zadanie stawiają sobie obalanie stereotypów i rozwijanie wiedzy związanej z kulturami dalekowschodnimi.

W obrębie Koła działa wiele Sekcji Tematycznych, które odpowiadają jego interdyscyplinarnemu charakterowi i pozwalają na rozwijanie zainteresowań we wszystkich dziedzinach. Obecnie nasze działania koncentrują się w obrębie Sekcji: Chińskiej, Japońskiej, Koreańskiej, Indyjskiej, Popkultury Koreańskiej oraz Kinematograficznej.

DKN UJ na Facebooku: facebook.com/dknuj

Bliskowschodnie Koło Naukowe UJ powstało w 2004 roku przy Katedrze Bliskiego i Dalekiego Wschodu, pod opieką naukową dra Hayssama Obeidata, a następnie dra Łukasza Fyderka. Od 2014 roku opiekę nad kołem sprawuje dr hab. Przemysław Turek. Obszarem zainteresowań członków Koła jest szeroko rozumiany Bliski Wschód, który obejmuje nie tylko kraje Półwyspu Arabskiego i Lewantu, ale również obszary Afryki Północnej, Turcji i Iranu, a także Afganistanu i Pakistanu. W ramach BKN działa obecnie sekcja żydowska.

Działalność Koła skupia się na wielu wymiarach świata bliskowschodniego – kulturowym, religijnym, politycznym, społecznym, gospodarczym i artystycznym. Organizujemy konferencje naukowe, wykłady, wystawy i spotkania panelowe, które mają na celu poszerzanie wiedzy na temat Bliskiego Wschodu oraz stworzenie możliwości analizowania bieżących wydarzeń w regionie. Staramy się wychodzić również poza środowisko akademickie, by tym samym dzielić się wiedzą na temat Bliskiego Wschodu ze wszystkimi zainteresowanymi po to, aby wpływać na świadomość społeczności lokalnej i zwiększać jej wiedzę na temat regionu. Współpracujemy także z kołami naukowymi spoza naszej Katedry, jak również z innych uczelni w Krakowie i w Polsce.

BKN UJ na Facebooku: facebook.com/bliskowschodniekn

 

© VII Festiwal Studiów Azjatyckich